”De fleste kender superarkitekterne Arne Jacobsen og Jørn Utzon, men få husker i dag denne danske verdensstjerne”.
Sådan starter kultur og debatredaktør Henrik Højgaard Sejerkilde sin anmeldelse af min bog ”På sporet af arkitekten Tyge Hvass – Modernismens glemte pioner” i Jyllands Posten.
Han giver bogen 5 ud af 6 stjerner med en fantastisk anmeldelse, der fanger bogens essens og udfordring med at portrættere den modernistiske arkitekt Tyge Hvass og hans indsats for arkitektur, møbeldesign og verdensudstillinger, med den vanskelighed at han stod i skyggen af sit omfattende arbejde og ingen efterkommere havde.
Ikke mindst giver anmeldelsen arkitekten fortjent værdighed for sin indsats for at dansk arkitektur fik sit gode renomme i udlandet. Dét startede allerede helt tilbage fra dengang, da Danmark stod på tærsklen til den moderne arkitektur.
